وبلاگ همسفر آزاده

با تفکر ساختارها آغاز می گردد........

گفتگوی زیبا و پر از آموزش با استاد امین(نمایندگی قندیان)

 این هفته مصادف بود با هفته‌ی دیده‌بان و مفتخر بودیم میزبان استاد عشق و محبت، استاد امین دژاکام در نمایندگی قندیان تبریز باشیم. لحظات را غنیمت شمردیم و از بیانات و راهکارهای پرمهرشان بهره مند شدیم.

استاد اولین سؤالم رامی خواهم از گذشته‌ی دور شما مطرح کنم؛ چون گذشته‌ی شما، حال و احوال امروز خیلی از نوجوان‌ها و جوان‌ها می‌باشد با این توضیح که خیلی از هم‌سفرها به ما مراجعه می‌کنند و از افسردگی و سرخوردگی‌های فرزندانشان شکایت و ابراز نگرانی می‌کنند. چه راهکاری برای این خانواده‌ها می فرمائید؟

 

اولین کاری که می تونم بگم این هست که تمرکزشان را بگذارند روی حس و حال خودشان و نخواهند در این وضع به بچه‌ها سروسامان بدهند. اول کمی به خودشان برسند. چون اول باید حال خود آدم خوب بشود و حال نسبتاً نرمال و متعادلی داشته باشد تا بعداً بتوانند به اطرافیانش کمک بکند.

پس اول باید تمرکز را بگذارد روی صفات خودش آن‌وقت نشانه می‌آید و کمی که حس و حال خودش خوب‌تر شد، هم علم یاد گرفته و هم‌تغییری که ایجادشده در کلامشان اثر می‌کند و آن‌وقت می‌توانند در مورد فرزندشان تصمیم‌گیری کنند که بهشان بیشتر محبت کنند یا سختگیری کنند یا آموزش بدهند یا آن‌ها را کنگره بیاورند. خودشان یواش‌یواش به این تشخیص می‌رسند.

تا آن تغییر را در خودشان ایجاد نکنند نمی‌توانند انتخاب درستی انجام بدهند.

برای این منظور سی دی خاصی توصیه می‌کنید؟

سی دی خانواده، سی دی یاران از آقای مهندس، عناصر معرکه‌گیری و سی دی ساختارهای درون.

 استاد امین چه اتفاقی در شما رخ داد که پس‌ازآن مراحل اکنون به جایگاه استاد جهان‌بینی رسیده‌اید؟

اول اینکه لطف خداوند بود و دوم اینکه خانواده بستر مناسبی بود. آقای مهندس به خاطر آن کشفیات و پیدا کردن راه درمان اعتیاد و تغییراتی که در خودشان به وجود آوردند این بستر مناسب را فراهم کردند. در وهله‌ی سوم هم اینکه من دنبال این بودم که حس و حال خودم را بهتر بکنم؛ یعنی همیشه تلاش من این بوده که حس‌ها و فشارها کم بشود و حال خوشی داشته باشم و گره‌هایم باز بشوند. این برایم خیلی مهم بود چون فشار و چیزهایی که باهاشون درگیر بودم خیلی برایم ناراحت‌کننده بود و من می‌خواستم از این فشار خارج شوم. دنبال راه‌حل و روش می‌گشتم. این مسیر و این به دنبال جواب گشتن که آدم به وضعیت خودش سروسامان بدهد به‌اضافه‌ی آن دوعاملی که گفتم در طول زمان باعث شد که برای من یکسری چیزها باز بشود و مشخص شود که مثلاً این خشم است و این مشکل از منیت به وجود آمده است یا اگر انسانی کبر داشته باشد چه عواقبی برایش به وجود می‌آید، اگر انسانی بخواهد در زندگی‌اش تنهایی حرکت کند چی می‌شود یا تکامل در جمع چی هست، دانایی چی هست؟ وقتی این‌ها یواش‌یواش برای من باز شد و باعث شد آن مشکلات و گره‌ها کم‌کم باز شود و انتقال دادن آن‌ها به بچه‌های کنگره این مسیر را طی کردیم.

ضمن تبریک مجدد هفته‌ی دیده‌بان به شما و آقای مهندس و تمام دیده‌بان‌های عزیز، لطفاً در مورد این جمله که آقای مهندس فرموده‌اند دیده‌بان‌ها ستون‌های کنگره هستند توضیحی بدهید.

من این هفته رو به همه‌ی دیده‌بان‌ها، همه‌ی اعضای کنگره و آقای مهندس اولین دیده‌بان کنگره تبریک می‌گویم. در قسمت دیده‌بانی همکاران خوبی داریم، همه پرتلاش و زحمتکش هستند و این چند تا معنی دارد. یکی اینکه معنی ستون اینکه بار ساختمان یا بنا را تحمل کند؛ یعنی بایستی دیده‌بان‌ها بتوانند تحمل فشار زیاد را داشته باشند و باید نسبت به سایر اعضا فعالیت بیشتری داشته باشند. یکی از ویژگی‌هایی که کنگره دارد و ویژگی خوبی است و مهم است و ما باید حفظش کنیم این است که شخص هرچقدر که رشد پیدا می‌کند حالش بهتر می‌شود. بیشترین کسی که در کنگره کار می‌کند آقای مهندس، بنیان کنگره هستند و دیده‌بان‌ها در مرحله‌ی بعد و کمتر. آن‌ها هم خیلی کار می‌کنند و زحمت می‌کشند. کار ستون این هست که وزن ساختمان رو تحمل کند پس این‌ها باید دائماً در تلاش باشند و برای مسائل و مشکلات بگردند و راه‌حل پیدا کنند تا بتوانند این تعادل را برقرار کنند.

 

شما همیشه در آموزش‌ها و سی‌دی‌هایتان فرموده‌اید که باید چیزی در من باشد تا بتوانم آن حس یا خصلت را در دیگری تشخیص بدهم؛ مانند حس کینه، حسادت، دروغ و ... آیا می‌شود به این موضوع با دید دیگری نگاه کرد؟ مثلاً آن‌قدر دروغ شنیده باشد که در این زمینه به مهارت تشخیص رسیده باشد و یا اینکه در معرض دزدی قرارگرفته باشد و مفهوم دزدی را درک کند.

این‌طور می‌شود گفت که وقتی شما به یکی حسادت می‌کنید، آن حسادت در شما هست یا وقتی از کسی متنفر می‌شوید، مثلاً قلدری می‌کند یا پنهان‌کاری می‌کند، زیرآبی حرکت می‌کند، دورویی می‌کند و این باعث می‌شود که شخص مقابل از تعادل خارج شود و کاملاً به هم بریزد، این شخص آن صفت را در خودش دارد. این معنی‌اش این است. حال اگر شخص آن خصلت را درمان کند و از آن خارج شود، می‌تواند تشخیص دهد ولی به هم نمی‌ریزد ولی اگر تزکیه انجام نداده باشد، می‌بیند و به هم می‌ریزد. ولی اگر آن صفت را نداشته باشد و از آن رد نشده باشد برایش بی‌معنی است و هیچ حس خاصی نسبت به آن ندارد.

اگر در شخص حالت تأسف به وجود بیاید، به‌طور مثال کسی که به درمان رسیده باشد وقتی می‌بیند کسی اضافه مصرف می‌کند ناراحت می‌شود، او متأثر می‌شود که چرا دارد سفرش رو خراب می‌کند و می‌بیند که زحمت‌هایش را به باد می‌دهد و ناراحت می‌شود. می‌بیند شش ماه است که می‌آید و سفرش خراب‌شده و او متأسف می‌شود. این تأسف به خاطر این است که ادامه‌ی مسیر را می‌تواند ببیند و فهمیده که این راه به چاه می‌رسد؛ می‌بیند و ناراحت می‌شود ولی اگر آن به هم ریختن تعادل و اینکه انسان به حالت جنون می‌رسد و برانگیخته می‌شود آنجا صفت مشترک داریم و مشخص می‌شود گره‌داریم و باید باز شود.

با توجه به اینکه هفته‌ی گذشته آزمون کمک راهنمایی داشتیم ضمن تشکر از آقای مهندس بابت این آزمون زیبا چه راهکار و توصیه‌ای می‌کنید برای کسانی که به امید خدا در این آزمون قبول خواهند شد تا یک لژیون قوی، پربار و باسوادی داشته باشند؟

چند موضوع است. اول اینکه همیشه این احساس را داشته باشند که نیاز به یادگیری دارند و اگر مسئله‌ای یا سؤالی برایشان ناشناخته بود حتماً ازنظر و مشورت استادان، معلمان و راهنمایان و همکاران دیگر استفاده کنند.

پس‌نیاز و حس آموختن را داشته باشند، اگر مسئله‌ی مشکوکی بود و نیاز بود مشورت بکنند، اگر نسبت به موضوعی تردید داشتند نسخه ندهند. اگر نمی‌دانند قرار است نتیجه‌ی کارشان چی بشود راهکار ندهند. چون ممکن است آن راهکار شرایط بدی به وجود بیاورد. اگر ازشون سؤالی پرسیده می‌شود و جوابش را نمی‌دانند، همان لحظه جواب ندهند، اشکالی ندارد چون قرار نیست ما همه‌ی سؤال‌ها را بلد باشیم. فکر می‌کنیم، می‌پرسیم، تحقیق می‌کنیم و می‌آییم و جواب می‌دهیم.

می‌توانیم از راهنماهای قبلی‌مان، از ایجنت، دیده بنان راهنمایان بپرسیم. بستگی دارد سؤال چه باشد. اگر مربوط به جهان‌بینی باشد می‌توانند از من بپرسند.

و مسئله‌ی مهم اینکه نظم خیلی مهم است و باید دقت داشته باشند. انضباط و سختگیری در حد تعادل خودش باشد. به‌موقع تنبیه باشد و به‌موقع بخشش و تشویق باشد. اگر لژیونی اصلاً تنبیه نداشته باشد و یا سختگیری بیش‌ازاندازه داشته باشد این‌ها می‌تواند به کارشان لطمه بزند.

استاد شما جانشین بنیان کنگره هستید. چه وظایف و چه حسی در پشت‌بند این جایگاه وجود دارد؟

این برنامه جدیداً با تشخیص آقای مهندس و موافقت دیده‌بانان اتفاق افتاده و قضیه هنوز کاملاً بازنیست ولی به‌هرحال قرار است در کنگره نقش مثبتی داشته باشد و بتوانیم در بعضی از قسمت‌ها، مثلاً آموزش مطالب، تعادل سیستم و ... تأثیر داشته باشیم. هنوز کاملاً مشخص نیست ولی به‌هرحال مسئولیت سنگینی است که امیدوارم برای کنگره نقش سازنده‌ای داشته باشد.
 

این هفته هفته‌ی مبارزه با مواد مخدر می‌باشد. چه‌کار می‌توانیم در این مدت کم انجام بدهیم تا اثر و ماندگاری طولانی‌مدت داشته باشد؟

می‌گویند مُشک آن است که خود ببوید. ما آن چیزهایی را که داریم را انتقال می‌دهیم و همین‌که حضورداشته باشیم و مطالبمان را منتقل کنیم، همان حضور و نظم خودش بالاترین پیام می‌باشد. وقتی بچه‌های مرتب و منظم در یکجا حضورداشته باشند ازنظر بقیه کاملاً قابل‌تشخیص هست.

- استاد اولین باری بود که به تبریز و شعبه‌ی قندیان تشریف آورده‌اید. چگونه ارزیابی کردید؟

خوب واقعاً خوشحال شدم. دیدن بچه‌ها و محبتشان، واقعاً شوکه شدم. حس بچه‌ها به من منتقل شد و آن گل‌هایی که دادند و حضوری که داشتند واقعاً برایم سورپرایز شد.

برای ما حضورتان افتخار بزرگی بود، خیلی متشکرم که تشریف آورده بودید و ممنونم که وقتتان را در اختیار ما قراردادید.

 

تهیه مصاحبه: همسفر منیره

تهیه عکس: همسفر زهرا[ دوشنبه 10 تیر 1398 ] [ 03:41 ب.ظ ] [ کمک راهنما ]

[ نظرات() ]

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات